Yeni Bir Malzeme ile Baskı

YDÜ 3B Tasarım ve Baskı Laboratuvarı olarak 2 yıldan fazla bir süredir 3B yazıcılarla çalışıyoruz. İki adet 3B yazıcı ile PLA malzemesi kullanarak baskılarımızı yapıyoruz. PLA, YDÜ 3B Tasarım ve Baskı Laboratuvarı’nın bir parçası haline geldi. Isıtılmış plaka, ısıtılmamış plaka, 190-215 derece arasında değişen başlık(püskürtücü) sıcaklıkları. Önceden ısıtılmış plaka, önceden ısıtılmış başlık, baskı hızları, PLA hakkında fazlasıyla bilgimiz var ve PLA’nın farklı tasarımlarda baskı yaparken nasıl tepki verdiğini biliyoruz.

Ağırlıklı olarak tıp alanında 3B baskıya odaklandığımız için PLA, FDA onayı nedeniyle kullandığımız bir malzeme. Aynı zamanda beyaz renkli olmasından dolayı baskı hatalarını görmemiz daha kolay oluyor.

Stoklarımızda 5 aydan uzun süredir ABS malzemesi olmasına rağmen, yeni bir macera yaşamak istemediğimiz için kullanma konusunda pek de istekli değiliz.

60 derece ısıtmalı plaka, üst katmandanki plakada çok fazla yapışma problemi yarattı, plakanın sıcaklığını 100 dereceye çıkardık. Sıcaklığın bu seviyeye yükseltilmesi, plakaya sürdüğümüz yapıştırıcının çok hızlı kurumasına neden oldu. Yapıştırıcının plakaya ne zaman sürülmesi gerektiğini kavradıktan sonra, beklendiği gibi yeni bir problem oluştu; Baskı sıcaklığı.

Şimdilik son baskı bu şekilde olsa da en azından tamamlanmış bir baskı aldık. Bazı alanlarda 0.5mm’nin üzerinde büzülmeler var. Bu bizim için kabul edilemez bir durum.

Bir cevap yazın