Tendon Ekartörü

İlk projenin tamamlanmasından ardından, 3B Tasarım ve Baskı Laboratuvarı olarak, cerrahi işlemlerde kullanılan “tendon ekartörü” üzerine çalışmaya başladık.

Tasarım açısından bakıldığında bu alet, bazı önemli özelliklere sahiptir ve doktorun rahat edebilmesi için bazı özellikler yeniden düzenlenebilir. Mühendis tarafından bakıldığında ise, bu alet çok kısa bir ucu ve kaymaz bir kolu olan uzun bir çubuktur.

İlk önce ele alınması gereken sorun medikal işlemlerde kullanılan çelik ile PLA arasındaki dayanıklılık farkıdır. Bu sorunun çözümü, aleti daha kalın tasarlamaktır, ancak aletin kalın olması doktorun dezavantajına olacaktır. Bu yüzden, aletin dayanıklılığı hakkında konuşmaya başladık. Ayrıca baskıda %100 dolum yapmak aleti daha güçlü hale getirecek.

Tendon Ekartörü

Bir laboratuvar olarak, baskıların rötuşlarıyla zaman kaybetmek istemiyoruz. Bu yüzden kaymaz sap, doktorun ameliyat eldivenlerine zarar vermeyecek şekilde tasarlanmalı ve basılmalıdır. 3B yazıcının çalışma toleransları göz önüne alındığında, çizilen dolgular birkaç baskıdan sonra sağlamlaştı.

Ucun kısa olması, aletin ana problemidir, çünkü iç köşede bir dolgu yoksa, uç bir şeyleri çekmek için zayıf kalacaktır. Uca kuvvet vermek için büyük bir dolgu kullanırsak, bu sefer de uç, tıbbi açıdan işe yaramaz hale gelecektir. Çözüm, orijinal tasarımı çok fazla değiştirmeden, ucun uzunluğunu artırmak ve köşenin içinden bir dolgu ile destek vermek.

4 farklı versiyonun çizilip basılmasından sonra, üçüncü tasarımın, aletin amacına en uygun olduğuna karar verdik ve yapım kalitesini denemeye başladık ve birkaç baskıdan sonra da son ürünü elde ettik.

Bir cevap yazın